سفارش تبلیغ
صبا ویژن

روابط جنسی پرخطر | روابط جنسی ناسالم را جدی بگیرید

روابط جنسی ناسالم و پرخطر کدامند؟ داشتن چه نوع رابطه جنسی می‌تواند برای افراد عواقب جبران‌نشدنی به دنبال داشته باشد؟ عوامل بسیاری می‌توانند باعث شوند که افراد روابط جنسی ناسالم را تجربه کنند. برای مثال رعایت نکردن نکات بهداشتی در حین رابطه جنسی، و برقراری روابط آزاد و بدون شناخت از یکدیگر از مهم‌ترین مواردی هستند که به روابط جنسی ناسالم و پرخطر می‌انجامند . در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتری در مورد انواع روابط جنسی ناسالم و پرخطر و پیامدهای آن‌ پرداخته‌ایم. ضمن اینکه بهتر است در زندگی جنسی خود از مشاوره جنسی بهره ببرید.

روابط جنسی پرخطر | انواع رابطه


بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی و شناخت کافی در مورد رابطه جنسی به روابط  جنسی ناسالم و پرخطر روی می‌آورند؛ در نتیجه دچار یکی از بیماری‌های مقاربتی می‌شوند. در ادامه به برخی از انواع روابط جنسی ناسالم اشاره خواهیم کرد. آگاهی از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید با رعایت نکات مربوط به آن‌ها از عوارض مربوط به این روابط محفوظ بمانید.

1- بدون کاندوم هرگز!

رابطه جنسی محافظت نشده به معنی داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی بدون استفاده از کاندوم است. بیماری‌های بسیاری از طریق رابطه محافظت نشده انتقال می‌یابند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ایدز، کلامیدیا یا عفونت باکتریایی مجاری تناسلی، سوزاک، و دچار شدن به انواع زگیل‌های تناسلی اشاره کرد. این بیماری‌ها به‌شدت مسری هستند و در صورتی که شما با افراد مبتلا به این بیماری‌ها رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم برقرار کنید به احتمال زیاد به آن‌ها دچار می‌شوید.

2- تنوع طلبی جنسی

افرادی که بیش از یک شریک جنسی دارند یا در طول زندگی خود با افراد متعددی رابطه جنسی برقرار می‌کنند، به‌احتمال بیشتری به بیماری‌هایی نظیر ایدز و HIV و انواع بیماری‌های مقاربتی دچار می‌شوند. چرا که مسلما هرچقدر تعداد شرکای جنسی بالا برود احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری‌های عفونی و مقاربتی نیز بالاتر خواهد بود.

علاوه بر این افرادی که پیش از ازدواج رابطه جنسی با افراد مختلفی را تجربه می‌کنند، پس از ازدواج نمی‌توانند تعهد و پایبندی کافی از خود نشان بدهند و هم چنین رضایت جنسی پایین‌تری در ارتباط با همسر خود خواهند داشت.

3- رابطه جنسی مقعدی و عوارض آن

رابطه جنسی مقعدی به عنوان پرخطر ترین شکل رابطه جنسی شناخته می‌شود. این مسأله هم در مورد مردان و هم در مورد زنان صادق است. چرا که احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها در رابطه مقعدی به میزان بسیار بیشتری وجود دارد. علت این امر را باید در آناتومی بدن جست و جو کرد. در واقع پوست مقعد نسبت به واژن بسیار نازک‌تر است و بنابراین بسیار راحت‌تر آسیب می‌بیند. همین موضوع مقعد را در برابر انواع عفونت‌ها بسیار آسیب‌پذیر می‌سازد.

استفاده درست از کاندوم در طول رابطه جنسی مقعدی  و اطمینان از عدم پاره شدن آن خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. استفاده از انواع روان کننده‌ها کمک بسیاری در این زمینه  به افراد می‌کند. اگرچه با وجود رعایت همه نکات، بازهم در رابطه مقعدی احتمال خطر بسیار بالاتر از سایر اشکال رابطه جنسی است چراکه به طور کل ساختار مقعد برای رابطه جنسی آفریده نشده و وجود باکتری‌های زیاد در آن و عدم کنترل کافی  زن بر آن رابطه جنسی را با مشکلات زیادی همراه می‌کند. برای مثال رابطه مقعدی علاوه بر ریسک ابتلا به بیماری‌ها، زنان را با مشکلاتی نظیر بی اختیاری دفع، و دچار شدن به بیماری هموروئید یا بواسیر مواجه می‌کند.

4- رابطه جنسی گروهی

رابطه جنسی گروهی، یکی دیگر از پرخطرترین اشکال رابطه جنسی محسوب می‌شود. مانند موارد فوق احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های مقاربتی در این نوع از رابطه نیز بسیار بالاست. علاوه بر این اکثر افرادی که در این نوع رابطه شرکت می‌کنند برای اینکه بتوانند عملکرد جنسی مناسبی داشته باشند، ممکن است از انواع داروها، مواد یا الکل استفاده کنند. این مواد ممکن است در کوتاه‌مدت به لذت بیشتر و تأخیر در انزال کمک کند اما در بلندمدت منجر به انواع اختلالات و کژکاری های جنسی خواهد شد.

5- روابط جنسی پرخطر | رابطه ضربدری

رابطه جنسی ضربدری به معنی این است که زوجین با یکدیگر توافق کنند تا زوج دیگری را وارد رابطه جنسی خود کنند و به طور ضربدری به برقراری رابطه با آن زوج بپردازند. جدا از احتمال ابتلا به بیماری‌ها، این سبک از رابطه پیامدهای روانی بسیاری برای افراد خواهد داشت و به روابط عاطفی زوجین آسیب‌های بسیار جدی وارد خواهد کرد. زیر سؤال رفتن مفهوم تعهد در این نوع رابطه منجر به تجربه احساس ناامنی زیادی برای افراد می‌شود. و آن‌ها را دستخوش اضطراب‌ها و نگرانی‌های زیادی می‌کند. هم‌چنین پس از تجربه این نوع رابطه بسیاری از افراد به احساس گناه شدیدی دچار می‌شوند که کنار آمدن با آن  در بسیاری از اوقات بسیار دشوار می‌شود.

برای کسب اطلاعات لازم و آگاهی بیشتر در زمینه روابط جنسی و مشکلات جنسی با مرکز مشاوره خانواده مستشار تماس حاصل فرمایید.